Три трансплантации са извършени тази нощ след донорска ситуация, настъпила в Университетската многопрофилна болница за активно лечение ,,Проф. Д-р Стоян Киркович” АД - Стара Загора. Това съобщиха от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. Близките на 43-годишен мъж, изпаднал в мозъчна смърт вследствие на мозъчна травма от битов инцидент, взеха благородното решение да дарят неговите органи, допълниха от агенцията.
Депутатите отново не избраха председател на 51-ото Народно събрание.
За поста бяха издигнати петима кандидати - същите, които бяха предложени и в първия работен ден на новото Народно събрание. И днес нямаше избран на първи тур. На балотаж отидоха първите двама с най-много гласове „за“ - Рая Назарян и Андрей Цеков.
На втория тур за Андрей Цеков („Продължаваме промяната-Демократична България“) гласуваха 66 народни представители, 141 бяха „против“ и 31 се въздържаха.
Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) подкрепиха 69 народни представители, против бяха 128, а 40 се въздържаха.
След неуспешния избор на председател, ръководещият заседанието най-възрастен народен представител Силви Кирилов („Има такъв народ“) даде 30 минути почивка и събра представители на политическите сили за консултация.
Климатичните инвестиции в "зелени" иновации, ролята на банките и мястото на жените във финансирането на прехода към нетната нула са във фокуса на дискусиите, планирани днес в българския павилион на СОР29 в Баку, Азербайджан.
Министърът на иновациите и растежа в служебното правителство Росен Карадимов ще открие дебата за климатичното финансиране от различни сегменти на финансовия сектор. В дискусията ще участват представители на банки за развитие, частни финансови институции и неправителствени организации.
Предвижда се в българския павилион на СОР29 да бъдат подписани меморандуми за разбирателство между Българската агенция за инвестиции и Азербайджанската агенция за инвестиции и между българската Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия на Словения.
Министерството на околната
Общо 159 машини извършват обработка срещу валежите от сняг в София, съобщиха от оперативния център на Столичния инспекторат. Информацията е актуална към 8:00 часа.
Градският транспорт се движи навсякъде и изпълнява обичайните си маршрути. Почистват се и спирките и подходите към подлези и метростанции.
Към този час се обработват срещу заледяване улици и булеварди, по които се движи градския транспорт, основни улици в районите и част от вътрешно-кварталните улици. Извършени са обработки със смеси срещу заледяване и почистване на сняг в районите „Средец“, „Красно село“, „Илинден“, „Витоша“, „Овча купел“, „Люлин“, „Връбница“, „Нови Искър“, „Панчарево“ и „Банкя“. Обработки са направени на бул. “България“, „Цариградско шосе“, бул. &ldq
Столичният общински съвет ще разгледа предложение за създаването на временна комисия, която да провери какво е текущото състояние на общинското дружество „Софекострой“ ЕАД и да изготви план за подобряване дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване в район „Красна поляна“. Това предлагат общинските съветници от "Продължаваме Промяната - Демократична България ("Спаси София") Емилия Ангелова, Христо Копаранов и Симеон Ставрев, заедно с колегите им от "Има такъв народ" Пламен Данаилов и Димитър Данаилов.
В доклада се посочва, че през последните три години финансовото състояние на дружеството, което извършва редица дейности, свързани с почистването и отговаря за събирането и извозването на отпадъци в район „Красна поляна“, сериозно се влошава, а дълговете му продължават да се трупат. Задълженията към края на юни 2024 година са в размер на 11 353
Петата международна научна конференция “Digital Transformation, Cyber Security and Resilience” (DIGILIENCE 2024) ще се проведе от 13 до15 ноември т. г. в София. Това съобщиха организаторите на конференцията - Институтът по информационни и комуникационни технологии към БАН, Европейският софтуерен институт и Институтът по отбрана „Професор Цветан Лазаров“.
DIGILIENCE 2024 ще събере представители на пет университета и шест изследователски института от България, Европейската агенция по отбрана и Европейската агенция по киберсигурност. Доклади ще представят и изследователи от Австрия, Белгия, Дания, Испания, Италия, Кувейт, Норвегия, САЩ, Северна Македония, Украйна, Финландия и Украйна.
Конференцията се провежда под егидата на министъра на отбраната Атанас Запрянов. Той ще открие конференцията на 13 ноември в Лабораторията по киберсигурност в комплекса
Чернодробната трансплантация е извършена във Военномедицинска академия. Реципиентът е 40-годишна жена. Две бъбречни трансплантации са извършени в Александровска болница. Реципиентите са двама мъже на 35 и 39 години. По медицински причини други органи не са трансплантирани.
Пациентката, на която е трансплантиран черният дроб, е в добро състояние, контактна и адекватна, съобщиха от Военна болница.
Пациентите, на които е трансплантиран бъбрек, са в стабилно състояние, с добри жизнени показатели и диуреза, съобщиха от Александровска болница.
От агенцията и от двете лечебни заведения изказват благодарност към близките на донора, както и към медицинските екипи.
В памет на донорите на органи и в знак на признателност към техните близки, трансплантирани пациенти и близки на донорите засадиха преди дни 16 рози в пространството зад НДК. Инициативата е на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и е част от националната кампания в подкрепа на донорството „Да! За живот!“.
Обещах изграждане на музей за историята на българския комунизъм още в предизборната кампания и в момента правим първи стъпки в тази посока, написа тази вечер кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. София е единствената столица от бившия Източен блок без музей на комунизма, допълва той.
Преди 35 години България прави смела, решителна крачка в съвременната си история. Избира да даде на гражданите си правото на свободен избор – най-ценната свобода, посочва Терзиев.
Той пише, че политическият преход, като всеки преход, има спадове, завои, обрати, но посоката е една и никога не трябва да вземаме за даденост демокрацията и свободния избор. По думите на столичния кмет гражданското общество е било активно всички тези 35 години с изследователска работа, образователни инициативи и възпоменания за жертвите. Време е политиците да покажем зрялост и да подкрепим
Националната служба за съвети в земеделието организира информационно събитие за стопани от община Опака. То е насрочено за 13 ноември в залата на народно читалище „Пробуда – 1922“, съобщиха от общинската администрация. По време на информационната среща участниците ще се запознаят с условията за кандидатстване и финансово подпомагане на земеделските стопани по интервенциите за много малки земеделски стопанства, млади земеделски стопани и нови земеделски стопани от Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. (СПРЗСР), по които се очаква да стартира прием до края на ноември тази година, уточниха организаторите от мобилния офис в Попово.
Във втората част на срещата присъстващите ще се запознаят с условията за изпълнение на одобрени проекти по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани&ld
Варна е внесла общо 42 проекта за финансиране от Националната инвестиционната програма за общините. Това съобщи днес кметът на града Благомир Коцев при представяне на отчетата за работата си през първата година от мандата.
Той уточни, че 24 от проектите са свързани с инфраструктура, а други 15 – за градска среда. Кметът отчете, че общината има и два проекта за култура, единият от които е за нова сграда на регионалната библиотека.
Първоначално Община Варна е била внесла 51 проекта, но по различни причини девет от тях са отпаднали, уточни Коцев. Той допълни, че основен приоритет на общината е да усвои голяма част от средствата.
Всички проекти на общината са на различни етапи на реализация.
Коцев каза още, че ръководството на общината работи и по проекти по Плана за възстановяване и устойчивост.
За ремонтите в града кметът коментира, че общината е
Министерството на здравеопазването ще продължи да инвестира в иновации, каза служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в поздравлението си към участниците в XI-та годишна конференция "Иновации и добри практики в здравния сектор“, организирана от „Капитал“.
През тази година Министерството на здравеопазването насочи значителни инвестиции през капиталови разходи за модернизация и роботизирана медицина, каза още министър Кондева и посочи купуването на интелигентни ендоскопски модули, захранвани от изкуствен интелект за университетските болници „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и „Канев“ в Русе. Отпуснахме средства и за закупуване на високотехнологичен скенер за 2D и 3D образи за Клиниката по неврохирургия в болница „Пирогов“, както и за роботизираната хирургическа система с четири ръце от последно поколение за Клиникат
Има хроничен недостиг на изправна летателна техника през годините за всички авиационни платформи – изтребителите МиГ-29, щурмовите Су-25, учебно-бойните L-39, дори и за транспортните ни самолети „Спартан“. Това заяви служебният министър на отбраната Атанас Запрянов по време на официалното представяне на резултатите от проверката във Военновъздушните сили (ВВС) след катастрофата с учебно-боен самолет L-39ZA Albatros през септември, при която загинаха двама пилоти.
Същото се отнася за вертолетите „Кугър“ и особено за вертолетите Ми-17, посочи Запрянов.
Наличният брой самолети и вертолети за оперативно използване не са достатъчни за поддържане на нальота на пилотите за изпълнение на всички задачи и упражнения по бойната подготовка, смята той.
Запрянов уточни, че голяма част от информацията в доклада е класифицирана. Той ще бъ